Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Hypo úver je vždy Individuálny, otázky ktoré si položiť pred žiadosťou o úver.

Pridané: 3.3.2023

Keď sa v roku 1998 poskytla historicky prvá hypotéka na Slovensku, ročný úrok bol 13,5% a išlo výhradne o nadobudnutie nehnuteľnosti, ktorá nemala na katastri zapísanú žiadnu ťarchu. Dnes existuje toľko variácií, kombinácií a možností, že je namieste položiť si otázky. Ale aké?

​Aký účel bude nadobúdaná nehnuteľnosť plniť? Budem v nej bývať alebo ju budem prenajímať? Ako dlho ju plánujem vlastniť? Chcem byť pracovne flexibilný? Bude mi postačovať i keď si založím rodinu? Aká je dostupnosť služieb, MHD, parku či športovísk ... tieto a ďalšie otázky ste si už dávno prebrali sami so sebou, priateľmi i rodinou. 

Nehnuteľnostiam totiž Slováci rozumejú, bývanie je základná ľudská potreba, a tiež najpopulárnejší investičný nástroj Slovákov. V  Európe jednoducho nemáme konkurenciu v počte obyvateľov bývajúcich vo vlastnom. Mám ambíciu Vám na tieto otázky ukázať i iný ako úžitkový pohľad.

Nákladový pohľad hovorí: „ak si prenajmeš ročne za menej ako 5% z kúpnej ceny, choď do nájmu“. V opačnom prípade môže byť kúpa rozumná voľba. Áno, emócie v týchto názoroch budú absentovať, ich „cenu“ si doplníte sami. Smenajcitlivejší na sadzbu! Pozor, ale hodnotu úveru určujú až tri činitele. Sú to poplatky, sadzba a teraz pozor, rozhodujúca je však doba splácania hypotéky!

Je na mieste zvážiť:

1. Bude moja mzda rásť s postupom na kariérnom rebríčku?

2. Čakajú ma výdavky spojené s plánovaním rodiny? 

3. Budú mi v čase končiť obdobia viazanosti sporiacich či investičných produktov?

4. Ďalšie individuálne otázky. 

Tu vstupuje do hry možnosť mimoriadnych splátok. Či tých upravených NBS-kou, ročných, v rámci výročia fixu alebo mimoriadnych.  Môj favorit sú cez apku realizovateľné,dokonca i na mesačnej báze, keď viem a chcem. Toto zatiaľ umožňuje len pár bánk na Slovensku.

Sadzba je samozrejme silný činiteľ celkovej ceny úveru, ale konečnú cenu sa dozviete až po splatení úveru. Každá fixácia, jej výročie a precenenie požičaných prostriedkov ukazuje cenu len za danú periódu. Sledovanie vývoja úrokových sadzieb a prípadné reagovanie na tento vývoj je môj džob a tiež môže výrazne ovplyvniť konečnú cenu úveru. 

Sínusoida je nielen v živote, ale i v ekonomických cykloch jediná istota. Noc strieda deň, po daždi vždy... a po poklese vždy príde rast.

Hypotéku na vysnívaný byt si časť klientov nemôže dovoliť, verím, že iba zatiaľ. Časť si ju dovoliť môže, ale život s úverom ich bude výrazne ovplyvňovať. A potom je tretia skupina, kam vám všetkým prajem patriť, skupina ktorá tento finančný nástroj využíva vo svoj prospech :).

Opýtajte sa ma a spolu sa pozrieme ako hypotéku využiť vo váš prospech.

Robert Roštár
Finančný špecialista, FinReal go

+421 903 988 998
robert.rostar@frgo.sk