Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností v roku 2023?

Pridané: 30.1.2023

Túto otázku počúvame od našich klientov veľmi často. Aká je však odpoveď?

Všetci môžeme iba predikovať na základe kľúčových faktorov, ktoré odpoveď najviac ovplyvňujú.
Ktoré to sú?

Rok 2022 na realitnom trhu bol naozaj turbulentný, to čo určite najviac ovplyvnilo realitný trh bolo:

Zvyšovanie úrokových sadzieb
Postupné zvyšovanie úrokových sadzieb za posledných pár mesiacov spôsobilo, že z dlhodobo veľmi nízkych úrokových sadzieb, ktoré sa častokrát vedeli dostať aj pod 1% p.a.  máme momentálne úroky v priemere 4% p.a.
Mohli by sme tiež povedať, že úroky sa vrátili do zdravého ekonomického normálu. Tiež sa však sprísnili pravidlá NBS pri poskytovaní hypotekárnych úverov pri žiadateľoch nad 40rokov, čo ovplyvnilo veľkú časť potenciálnych žiadateľov. Životné minimá, povinné rezervy, inflácia, úrokové sadzby, z čoho vyplývajú mesačné splátky, všetko sa zvyšuje a preto mnohým žiadateľom už úver v požadovanej výške nie je v banke poskytnuteľný. To znamená, že počet kupujúcich sa znižuje a ponuka nehnuteľností sa za posledné mesiace stihla ubúdajúcim dopytom naplniť. Kupujúci si konečne má z čoho vyberať a častokrát je tzv. ,,na koni“.

Zvyšovanie cien energii a stavebných materiálov
Súčasné zvyšovanie a veľmi nestabilné trhové ceny energií sú pod vplyvom viacerých faktorov, ako sú napríklad otázky okolo dodávok zemného plynu z Ruska do EÚ, či vplyv vojenskej agresie Ruska na Ukrajine na globálnu ekonomiku. Zároveň veľmi vysoká inflácia, ktorá sa týka naozaj všetkého okolo nás, no najmä zvyšovania cien pohonných hmôt a v niektorých prípadoch aj niekoľkonásobné nárasty cien stavebných materiálov odrádzajú ľudí od kúpy nehnuteľnosti. Nechcú podstúpiť neistotu ohľadom mesačných výdavkov spojených s užívaním nehnuteľnosti, ktorú im nikto nevie presne vyčísliť, ako sa môže vyvinúť.

Rast záujmu a cien prenájmov
Ceny nájmov výrazne ovplyvnila vojna na Ukrajine a veľký príliv ukrajinských občanov. V niektorých lokalitách sa za posledné mesiace zvýšila cena prenájmov aj o 10-20 %. Ponuka bytov na prenájom sa znížila aj nakoľko investičné byty sa stávajú z hľadiska cien nehnuteľností a výšky úrokových sadzieb menej atraktívnymi. Prípadne pred alebo pri najbližšej refixácii v banke to už nemusí dávať vlastníkovi ekonomický zmysel a môže sa takejto investičnej nehnuteľnosti chcieť ,,zbaviť". Situáciu do budúcna môže ovplyvniť aj vývoj vojnovej situácie, ak zavládne mier a veľa ukrajinských občanov sa vráti späť do vlasti. Zároveň ak sa však situácia upokojí, ceny energii sa zastabilizujú, inflácia klesne a všetko sa tak povediac vráti do ,,starých koľají“, mnoho ľudí môže nadobudnúť opäť apetít po kúpe vlastnej nehnuteľností. V prípade novostavieb boli ceny relatívne stabilizované aj počas roku 2022 a ich ceny neklesajú ani teraz.

Svet sa mení, realitný trh sa mení a my sa mu musíme prispôsobiť. Ešte pred pár mesiacmi sme nehnuteľnosti licitovali, nakoľko sme mali viac záujemcov, ako nehnuteľností. Dnes je však situácia úplne iná, pokiaľ máte v pláne predávať svoju nehnuteľnosť, buďte pripravení na to, že predaj môže trvať aj niekoľko mesiacov. Pokiaľ však plánujete v roku 2023 predávať, či kupovať svoju nehnuteľnosť, odporúčame nečakať a ideálne to začať riešiť čo najskôr.

Nehnuteľnosť je vo väčšine prípadov vaše najväčšie aktívum, každá je individuálna a jedinečná. Vždy treba zvážiť mnohé faktory pri predaji a veľmi dôležitá je aj jej príprava pred uvedením do ponuky.

V dnešnej dobe oveľa viac ako kedykoľvek predtým vám môže práve skúsený realitný či finančný špecialista pomôcť aj pri náročných a komplikovaných situáciách.

So  skúseností vieme, kde sú skryté príležitosti pre získanie čo najlepšej ceny vašej nehnuteľnosti a aké sú najčastejšie chyby pri predaji.

Využite naše skúsenosti v realitách aj financiách vo svoj prospech. Radi zodpovieme osobne všetky vaše otázky.
 

Mgr. Petra Šturcel Nemcová RSc.,
CEO FinReal go, s.r.o.
finančný a realitný špecialista