Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Exkluzívny (výhradný) a neexkluzívny predaj nehnuteľností

Pridané: 5.4.2023

Aký je rozdiel?

Vítame Vás pri dnešnom čítaní článku z produkcie FinReal go.
Určite ste sa už stretli pri inzerátoch s pojmom exkluzívne alebo vo výhradnom zastúpení a s inzerátmi pri ktorých jednu nehnuteľnosť propaguje aj niekoľko realitných kancelárií neexkluzívny predaj.

A viete, ktorý je aký? Poďme sa spolu na to pozrieť.
Aký je exkluzívny a neexkluzívny predaj, aké majú výhody a samozrejme aj nevýhody...
Nezabúdajte, vždy je rozhodnutie iba na Vás, pre ktorý druh predaja sa rozhodnete 😊.

Neexkluzívny predaj
- znamená inzerovanie nehnuteľnosti viacerými realitnými kanceláriami prípadne aj majiteľom a realitnými kanceláriami.
Výhody - nie ste viazaný s jednou konkrétnou realitnou kanceláriou, tým pádom môžete osloviť viaceré, aby Vašu nehnuteľnosť predávali - propagovali. Ale ako každé plus má aj svoje mínus. Ak oslovíte viacej realitných kancelárií s myšlienkou, že čím viac je nehnuteľnosť inzerovaná tím skôr sa predá, mýlite sa.
V praxi sa často stretávame so skutočnosť pri neexkluzívnom predaji, kde predajca predáva sám svoju nehnuteľnosť a súbežne aj viacero realitných kancelárií s rôznymi popismi, rôznymi fotografiami, rôznymi cenami na rovnakých inzertných portáloch. V konečnom dôsledku to môže kupujúcich odradiť. Takéto inzeráty pôsobia nedôveryhodne, neprofesionálne zo strán RK a niekedy až dojmom - súrny predaj, alebo niekde je problém - čo sa v konečnom dôsledku môže rovnať dlhý predaj až neúspešný predaj. Realitné kanceláriu si spravia nejaké fotografie a nahodia nehnuteľnosť do portfólia aby mali... nakoľko majú nižšiu šancu na predaj, pretože cena je vyššia o províziu oproti majiteľovi, (ak náhodou nie je uverejnená, je pripísaná provízia niekde v texte) čo pôsobí veľmi neprofesionálne. Taktiež sa stretávame s rôznymi nepresnými informáciami o nehnuteľnosti. Na inzertných portáloch zväčša je tá istá nehnuteľnosť pod sebou s rôznymi cenami, inzerovaná rôznymi realitnými kanceláriami s kontaktmi na rôznych maklérov, čo môže odradiť od kúpi, či pôsobiť neseriózne.

Fotografie bývajú bez výpovednej hodnoty v horšej kvalite, na rýchlo (podmienky svetelné, fotené večer, zlé uhly ... ), bez predprípravy na fotografovanie priestoru a bez investície do profesionálneho fotografa.
Realitný maklér má pocit nedôvery, nakoľko predávajúci osloví niekoľko realitných kancelárií a vyhlási pseudo ,,súboj“ realitných kancelárii o predaj. V podstate, čo si častokrát neuvedomuje - vyhlasuje súboj proti sebe. Každý prvý realitný maklér, ktorý nájde potenciálneho kupujúceho bude bojovať za predaj svojmu klientovi. Nebude bojovať za najlepšie podmienky pre vás ako predávajúceho, ale naopak bude zjednávať dobrú cenu pre kupujúceho, aby ho s predajom nepredbehla iná realitka.

Exkluzívny predaj
- znamená výhradné zastúpenie pri predaji nehnuteľnosti 1 realitnou kanceláriu - 1 realitným maklérom. Je to prejav vzájomnej dôvery predávajúceho maklérovi pri predaji. Ide o najvýhodnejší postup pri predaji, kde sa dohodnú presné podmienky predaja, stratégia predaja a aj časová os. Môžeme povedať, že pri exkluzívnej zmluve je klientovej nehnuteľnosti venované maximum úsilia, času a energie. Maklér si s predávajúcim dohodne postupy, vyhotovia sa profesionálne fotografie nehnuteľnosti - ktoré sú veľmi dôležité pre potencionálneho kupujúceho - mali by navodiť pocit - TU CHCEM BÝVAŤ!
Nehnuteľnosť sa profesionálne pripraví na predaj (podmienky na fotenie-slnečné počasie, úprava priestorov, dekorovanie...) a následne sa vytvoria fotky nehnuteľnosti profesionálnym fotografom, ktoré sa upravia, aby bola odprezentované čo najatraktívnejšie jej výhody.

Vytvára sa profesionálny inzerát, kde sú všetky informácie o nehnuteľnosti korektné.

Taktiež sa dáva veľký dôraz na propagáciu inzerátu (všetky inzertné portály, Facebook, Instagram, TikTok, web stránka RK a rôzne ďalšie platformy), kde sa inzeruje - investuje sa maximum do inzercie.
Obhliadky sa vykonávajú aj cez víkend, samozrejme po dohode s predávajúcim a kupujúcim. Pri inzerátoch sa uvádza konečná cena - vrátane provízie.

Aká je výhoda exkluzívneho predaja
- Korektné, kompletné informácie o nehnuteľnosti
- jeden vybraný maklér - disponuje všetkými informáciami a komunikuje s predávajúcim a pracuje pre vás, nie pre prvého potenciálneho kupujúceho!
- profesionálna prezentácia nehnuteľnosti
- profesionálny inzerát
- zmluva na dobu určitú podľa dohody, väčšinou 3-6 mesiacov
- propagácia inzerátu – investovanie do inzercie
- cena vrátane dohodnutej provízie

Čo nasleduje po vypršaní exkluzívnej zmluvy
V prípade ak sa daná nehnuteľnosť nepredá vo vopred dohodnutom časovom horizonte v zmluve o výhradnom zastúpení napriek všetkému vynaloženému úsiliu, neplatíte realitnej kancelárií žiadne poplatky a je na Vás ako sa ďalej rozhodnete s predajom nehnuteľnosti.

Veľmi dôležitá otázka znie:
*Chcete nehnuteľnosť PREDAŤ?                  *Chcete nehnuteľnosť PREDÁVAŤ?

Samozrejme, vždy je voľba formy predaja iba na vás predávajúcich
,,Ale myslite na to, že aj vaša nehnuteľnosť urobí prvý dojem IBA raz!“
Preto odporúčame vybrať si kvalitnú realitnú kanceláriu a makléra ktorému zveríte dôveru pri predaji vašej nehnuteľnosti.

Verím, že aj tento článok sa Vám páčil a bol plný užitočných informácií pre Vás.

Laura Vašková
Realitný špecialista
Mobil: +421 949 332 352
E-mail: laura.vaskova@frgo.sk

FinReal go
Mlynské nivy 78C
821 05 Bratislava